- Strona główna
-
- Medycyna pracy
-
- Profilaktyczne badania okresowe
Profilaktyczne badania okresowe
Badaniom okresowe podlegają:
- osoby pracującej już na danym stanowisku, przed zakończeniem ważności poprzedniego zaświadczenia.
Częstotliwość wykonywanych badań okresowych nie jest jednakowa dla każdego zatrudnionego i zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Pracownicy przechodzą badania okresowe z częstotliwością zgodną z wymaganiami prawnymi określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69. poz. 332 ze zm.)a konkretnie w załączniku 1 Wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.
Okresowe badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Termin badania okresowego powinien zawsze zostać określony w zaświadczeniu lekarskim wydanym po badaniu wstępnym lub poprzednim badaniu okresowym. W przypadku zmiany pracodawcy termin ważności zaświadczenia wydanego w czasie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy traci ważność.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Odpowiedzialność za dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnych badań lekarskich ciąży na pracodawcy, a nie na pracowniku.
Przebieg badań profilaktycznych okresowych:
- Pracodawca wystawia skierowanie na badanie profilaktyczne.
- Pracownik osobiście w VIVAMED bądź telefonicznie umawia się na wizytę w dogodnym dla siebie terminie. W trakcie ustalania terminu wizyty pracownik powinien posiadać wypełnione skierowanie – od informacji podanych na skierowaniu zależy zakres przeprowadzanych badań profilaktycznych.
- Na konsultację do lekarza Medycyny Pracy należy zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych (badania można wykonać w NZOZ VIVAMED nie później niż w dniu poprzedzającym wizytę). Jeśli Pracowni posiada aktualne badania (ważne 3 miesiące od wykonania) prosimy o ich zabranie.
- W ustalonym terminie Pracownik zgłasza się z oryginałem skierowania do NZOZ VIVAMED. Skierowanie, ważne jest przez 3 miesiące od daty wystawienia.
- Po przeprowadzeniu badania profilaktycznego przez uprawnionego lekarza Medycyny Pracy Pracownik otrzymuje w 2 egzemplarzach orzeczenie, stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub istnienie takich przeciwwskazań. Jeden egzemplarz pracownik pozostawia dla siebie, drugi przekazuje Pracodawcy (obowiązkiem jego jest przechowywania zaświadczenia w aktach osobowych).
- Pracownik ma możliwość odwołania się od treści orzeczenia lekarza badającego w ciągu 7 dni od momentu otrzymania zaświadczenia.