Badania sanitarno-epidemiologiczne

Aktualnie obowiązującymi przepisami w kwestii badań do celów sanitarno-epidemiologicznych są:

  1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – art. 6 ust 1 i art. 7 (Dz. U. z 2008r. Nr 234, poz. 1570, z późn. zm.);
  2. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia – art. 59 ust. 2 i 4 (Dz. U. 2010 Nr 136, poz. 914, z późn. zm.).

Zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi badania sanitarno-epidemiologiczne wymagane są dla stanowisk pracy, w których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby. Celem badań jest wyeliminowanie (lub potwierdzenie) schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do prac wymienionych w ustawie (gastronomia, służba zdrowia, oświata, hotelarstwo itp.).
Pracodawca powinien przestrzegać, aby Pracownicy posiadali „Zaświadczenie lekarskie z badania przeprowadzonego do celów sanitarno-epidemiologicznych”. Pracownik jest zobowiązany także do posiadania „zaświadczenia o 3-krotnym badanu kału wykonanego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Zgodnie z art.6. Ustawy Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym, podlegają:

  • podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną;
  • noworodki, niemowlęta i kobiety w ciąży, podejrzane o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko;
  • nosiciele, ozdrowieńcy oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym;
  • uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
  • osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

W skład badania do celów sanitarno – epidemiologicznych wchodzi:

  • badanie lekarskie;
  • badanie laboratoryjne polegające na trzykrotnym badaniu kału w kierunku zakażenia pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C i innych pałeczek z rodzaju Salmonella i Shigella.

Przebieg badań sanitarno-epidemiologicznych:

  1. Pracodawca wystawia skierowanie na badanie sanitarno-epidemiologiczne.
  2. Pracownik osobiście w VIVAMED bądź telefonicznie umawia się na wizytę w dogodnym dla siebie terminie. W trakcie ustalania terminu wizyty pracownik powinien posiadać wypełnione skierowanie – od informacji podanych na skierowaniu zależy zakres przeprowadzanych badań.
  3. Na konsultację do lekarza Medycyny Pracy należy zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych polegające na trzykrotnym badaniu kału w kierunku zakażenia pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C i innych pałeczek z rodzaju Salmonella i Shigella. Na wynik badania czeka się około 10 dni (badanie powinno być wykonane odpowiednio wcześniej, można je wykonać w NZOZ VIVAMED).
  4. W ustalonym terminie Pracownik zgłasza się z oryginałem skierowania do NZOZ VIVAMED. Skierowanie, ważne jest przez 3 miesiące od daty wystawienia.
  5. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego oraz na podstawie wyników badań laboratoryjnych uprawniony lekarz Medycyny Pracy wydaje Pracownikowi w 2 egzemplarzach orzeczenie, stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub istnienie takich przeciwwskazań.
  6. Jeden egzemplarz pracownik pozostawia dla siebie, drugi przekazuje Pracodawcy (obowiązkiem jego jest przechowywania zaświadczenia w w miejscu wykonywania pracy przez osobę, której dotyczy to orzeczenie).