Medycyna pracy
Medycyna pracy
Zgodnie z postanowieniami art. 229 Kodeksu pracy i ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. O służbie medycyny pracy każdy Pracodawca zobowiązany jest do wypełniania obowiązków wynikających z profilaktycznej opieki nad pracownikami i kandydatami na pracowników. W tym celu powinien zawrzeć umowę z wybraną placówką medyczną. VIVAMED wychodząc naprzeciw oczekiwaniom prawnym oferuje pomoc w wywiązaniu się z powyższego obowiązku poprzez przeprowadzanie:
- profilaktycznych badań wstępnych;
- profilaktycznych badań okresowych;
- profilaktycznych badań kontrolnych;
- badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Jesteśmy przekonani, że dobra opieka medyczna i sprawnie przeprowadzone badania profilaktyczne nie tylko chronią zdrowie Pracowników, a także budują w ich oczach szacunek Pracodawcy. Badanie profilaktyczne Medycyny Pracy są badaniami Pracownika pod kątem jego indywidualnych predyspozycji do pracy na określonym stanowisku w określonych warunkach, z uwzględnieniem czynników szkodliwych i uciążliwych występujących w środowisku pracy i wpływających na stan zdrowia Pracownika.
Lekarze Medycyny Pracy wykonują badania na podstawie oryginału skierowania wydanego przez Pracodawcę. Jest to dokument przechowywany w dokumentacji medycznej pacjenta, informuje on o narażeniach i czynnikach szkodliwych, występujących na stanowisku pracy.
Pacjencie - przychodząc na wizytę nie zapomnij o skierowaniu, bez niego konsultacja nie może zostać przeprowadzona. Prawidłowo wypełnione skierowanie powinno:
- być czytelne;
- zawierać wszystkie niezbędne informacje o stanowisku pracy (za kompletny wykaz narażeń i czynników szkodliwych występujących na danym stanowisku odpowiada Pracodawca);
- być opatrzone wymaganymi pieczątkami (pieczęć firmy z REGONEM);
- być podpisane przez osobę upoważnioną do wystawienia skierowania (specjalista BHP lub osoba znająca środowisko pracy, np. kierownik danego działu);
- być wypełnione w języku polskim, włącznie z nazwą stanowiska pracy.
To Pracodawca ponosi odpowiedzialność za treść tego dokumentu. Skierowanie może stanowić ważny dokument w postępowaniu prawnym w szczególności w przypadku gdy Pracownik zapadnie na chorobę zawodową.