Poradnia zaburzeń gospodarki fosforanowo-wapniowej (poradnia pediatryczna) udziela specjalistycznych konsultacji lekarskich w zakresie:
- krzywicy;
- niedoczynności, nadczynności przytarczyc;
- nieprawidłowego zarastania ciemiączka;
- niedoboru lub nadmiaru poziomu wapnia i / lub fosforanów w moczu i w surowicy;
- monitorowania pacjentów z zaburzeniami gospodarki fosforanowo-wapniowej.
Uwaga Rodzice !
Na I-szą wizytę należy przynieść ze sobą następujące wyniki badań dziecka:
Z krwi (wszystkie dzieci):
- fosfataza alkaliczna;
- wapń;
- fosfor;
- Wit.D3 - frakcja 250HD3.
Badania z krwi należy wykonywać po minimum 3 godzinnej przerwie po mlecznym posiłku. Można przepajać dziecko wodą przegotowaną lub herbatką.
Z jednorazowej porcji moczu (dzieci do 4 roku życia):
Badania z jednorazowej porcji moczu należy wykonywać po minimum 5 godzinnej przerwie po mlecznym posiłku. Badanie powinno być zrobione po jak najdłuższej przerwie po posiłku mlecznym.
Uwaga ! informacja dla rodziców niemowlaków !
Jeśli mocz pobrany będzie w okresie krótszym niż 5 godzin od ostatniego posiłku - istotne jest by poinformować o tym fakcie lekarza. Można przepajać dziecko wodą przegotowaną lub herbatką.
Przygotowanie do badania ogólnego moczu niemowląt i małych dzieci:
Przygotowanie do badania ogólnego moczu niemowląt i małych dzieci:
- Rozebrać dziecko od pasa w dół w ciepłym pomieszczeniu (najlepiej rano po karmieniu).
- Umyć dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej. Najlepiej to zrobić za pomocą wacików zamoczonych w letniej przegotowanej wodzie. Oczyszczone okolice należy dokładnie osuszyć.Nakleić na okolicę cewki moczowej u dziewczynek i prącia u chłopców zakupiony w aptece, specjalny woreczek do zbiórki moczu u małych dzieci (uwaga inny woreczek jest dla dziewczynki, inny dla chłopca). Bądź ze specjalnym pojemnikiem jednorazowego użytku czekać na mocz.
- dziewczynki - okolice sromu od przodu w kierunku odbytu;
- chłopcy – żołądź po odsunięciu napletka.
- Jak zmobilizować dziecko do oddania moczu na badanie:Po „złapaniu” moczu w woreczek, trzeba go jak najszybciej przelać do specjalnego jednorazowego pojemniczka przeznaczonego do przechowywania moczu.Do badania wystarczy kilkadziesiąt mililitrów moczu.
- można odkręcić wodę w kranie;
- połaskotać dziecko w plecki w okolicy lędźwiowej;
- starsze dziecko postawić np. boso na podłodze w łazience i poczekać z pojemnikiem.
- Próbkę moczu należy dostarczyć do gabinetu zabiegowego nie później niż w ciągu 2 godzin od pobrania. Jeśli nie jest to możliwe, bo mocz pobraliśmy w nocy przechowujemy go w lodówce w temperaturze +4°C.
Z dobowej zbiórki moczu (dzieci powyżej 4 roku życia):
Dobowa zbiórka moczu
Zbiórkę dobową moczu przeprowadza się w okresie 24 godzin.
- W dniu rozpoczęcia zbiórki dobowej pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do muszli klozetowej.
- Każdą następną porcję moczu należy w całości oddać do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu. Zbiórkę rozpoczyna się od drugiego oddania moczu pierwszego dnia, a kończy się na oddaniu do naczynia porannego moczu dnia następnego.
- Naczynie do zbiórki dobowej powinno być na tyle duże, aby pomieścić całą objętość zebranego moczu. Dobrze, jeśli na ściankach naczynia jest podziałka, umożliwiająca pomiar objętości.
- Materiał - w trakcie zbiórki - należy przechowywać w temperaturze +4°C (najlepiej w lodówce).
- Zbiórkę moczu należy zakończyć o godzinie, w której ją rozpoczęto (tj. jeśli zbiórkę rozpoczęto o godz. 7.00 należy ją zakończyć następnego dnia o godz. 7.00).
- Po zakończeniu zbiórki należy dokładnie zmierzyć objętość moczu, a następnie wymieszać całą zawartość i odlać próbkę ok. 50 -100 ml moczu do jednorazowego pojemnika.
- Na pojemniku koniecznie należy podać całkowitą objętość zebranej dobowej zbiórki. Pojemnik należy dokładnie podpisać.
Badania te są niezbędne do pełnej oceny stanu zdrowia pacjenta już na pierwszej wizycie i wdrożenia stosownego leczenia. W/w badania możecie Państwo wykonać odpłatnie także w naszej przychodni. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.