Badania
Cytologia
Cytologia jest nieinwazyjnym i podstawowym badaniem profilaktycznym w ginekologii. Jest to badanie szyjki macicy, polegające na pobraniu z niej rozmazu złuszczonych komórek nabłonka szyjki macicy, kanału szyki i zbadaniu go pod mikroskopem. Celem badania jest zdiagnozowanie zmian, jakie pojawiły się w obrębie szyjki macicy m.in. wczesnych zmian nowotworowych, stanu zapalnego czy nadżerki. Pierwsza cytologia powinna być zrobiona po rozpoczęciu regularnego współżycia płciowego. Częściej niż raz w roku zaleca się jej wykonywanie osobom szczególnie zagrożonym rakiem szyjki macicy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania cytologii szyjki macicy, może być wykonywane u kobiet w każdym wieku, również u kobiet w ciąży, może być również wielokrotnie powtarzane w zależność od wskazań lekarskich. Kobiety niestety zgłaszają się do lekarza wtedy, gdy dolegliwości stają się coraz bardziej niepokojące.
Każda kobieta jeśli tylko ma taką możliwość powinna wykonywać cytologię przynajmniej raz do roku.
Pamiętaj rak szyjki macicy to w dużej mierze rak z zaniedbania.
Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się długo i stosunkowo łatwo go wykryć. Pierwszy etap choroby najczęściej przechodzi bezobjawowo. Pozwala on na usunięcie zmian gdy są jeszcze małe, w sposób mniej inwazyjny, co jest istotne w szczególności dla młodych kobiet, które planują w przyszłości zajść w ciążę. Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium (na podstawie badania cytologicznego, przed pojawieniem się dolegliwości) daje prawie 100 proc. szansy na jego wyleczenie. Dolegliwości uwidaczniają się dopiero wraz z rozwojem choroby.
Objawy, które powinny zaniepokoić pacjentkę to w szczególności:
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych;
- krwawienia pomiędzy cyklami miesiączkowymi;
- krwawienia po stosunku płciowym, badaniu ginekologicznym;
- bardziej obfite i dłuższe krwawienia miesięczne;
- krwawienia po menopauzie;
- upławy z pochwy;
- ból w dole brzucha;
- ból odczuwany podczas stosunku.
Jak przebiega badanie cytologiczne:
Jak każde badanie ginekologiczne, również i cytologia dla wielu kobiet może być krępująca i powodować dyskomfort, dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o należytą higienę okolic intymnych. Pacjentka po rozebraniu się od pasa w dół siada na fotel ginekologiczny. Ginekolog bądź położna wprowadza do pochwy wziernik a przez niego specjalną szczoteczką zbiera materiał komórkowy zgromadzony w szyjce. Potem materiał ten jest dostarczany do pracowni patomorfologicznej, gdzie specjaliści dokonują oceny komórek i stawiają rozpoznanie zgodnie z odpowiednimi wytycznymi. Pacjentka może odczuć jedynie przez chwilę dyskomfort. Po badaniu może pojawić się niewielkie krwawienie. Badanie cytologiczne trwa zaledwie kilka minut. Wynik otrzymuje się po kilku dniach.