Pobranie kału na badania mikrobiologiczne i analityczne

  1. Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.
  2. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece. Do pobrania należy użyć szpatułki umieszczonej w pojemniku.
  3. Ważne aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc, szczególnie tych, które zawierają krew, śluz lub ropę tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.
  4. Pojemnik należy wypełnić materiałem w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego.
  5. Jeżeli kał jest luźny, to należy zapełnić około 1/3 objętości pojemnika.
  6. Pojemnik należy dokładnie zamknąć i podpisać imieniem nazwiskiem i datą urodzenia.
  7. Jeśli w stolcu widoczne są pasożyty należy oddzielić je od próbki kału, wypłukać wodą i przesłać w oddzielnym pojemniku zawierającym niewielką ilość 0,85% NaCl lub wody.
  8. Próbkę kału należy dostarczyć do przychodni w możliwie najkrótszym czasie od chwili pobrania. Dopuszczalne jest przechowywanie próbki w temperaturze pokojowej do 2 godz., w czasie dłuższym wyłącznie w temperaturze lodówki.
  9. W przypadku posiewu w kierunku Campylobacter, jeśli nie jest możliwe natychmiastowe przysłanie kału do  zaleca się przysłanie próbki w wymazówce z podłożem transportowym Stuarta.