Poradnie

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego

VivaMed

Dlaczego warto się zaszczepić

Szczepienie ochronne przeciwko HPV jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez najważniejsze genitalne typy wirusa odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy i brodawek płciowych.Zmiany spowodowane przez wirusa mogą mieć zarówno charakter łagodny jak i złośliwy. Na zdecydowaną większość (około ~70%) przypadków raka szyjki macicy na świecie odpowiedzialne są serotypy HPV 16 i HPV 18. Druga grupa - wirusy niskiego ryzyka, to serotypy HPV, które odpowiadają za powstawanie zmian łagodnych w obrębie narządów płciowych. Wirus HPV typu 6, 11 odpowiadają za około 90% przypadków brodawek narządów płciowych czyli kłykcin kończystych.
W Polsce rozpoznaje się raka szyjki macicy u około 3300 kobiet rocznie, połowa z nich umiera. HPV może się przyczyniać do powstawania innych, rzadszych nowotworów takich jak np. raki pochwy i sromu czy rak prącia i odbytu. Wirusy brodawczaka ludzkiego jako najczęstsze zakażenie przenoszone drogą płciową występują powszechnie na całym świecie. Szacuje się, że w ciągu życia kontakt z wirusem ma przynajmniej 50% osób aktywnych seksualnie. 

Do zakażenia może dojść podczas:

  • kontaktu seksualnego genitalno-genitalnego, oralno-genitalnego;
  • przez zakażone ręce w trakcie styczności z narządami płciowymi;
  • w czasie porodu przeniesienie zakażenia na noworodka;
  • lub na dziecko w czasie bliskich kontaktów np. w trakcie wspólnej kąpieli w wannie z zakażonym dorosłym.

Kto powinien się zaszczepić przeciw HPV    

W szczególności szczepienie przeciw HPV zalecane jest:

  • rutynowo wszystkim dziewczętom w wieku 11-12 lat;
  • kobietom między 13. a 26. rokiem życia;
  • chłopcom w wieku 9-15 lat;
  • niektórzy specjaliści zalecają również szczepienie dla kobiet po 26 roku życia, pozostawiając jednak decyzję w gestii lekarza prowadzącego, po zebraniu przez niego wywiadu i ocenieniu wspólnie z pacjentem wszystkich czynników ryzyka oraz jego sytuacji zdrowotnej.

 

Co warto wiedzieć o szczepieniu - cykl szczepień 

Zaszczep swoje dziecko przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, jeśli chcesz je uchronić przed następstwami zakażenia HPV - najważniejszym z nich jest rak szyjki macicy. Na kompletne szczepienie składają się 3 dawki szczepionki podawane w postaci iniekcji domięśniowej w ramię. Szczepienie powinno się zakończyć w ciągu roku. Uważa się, że odporność poszczepienna jest długotrwała, niemniej jednak nie zastępuje badań przesiewowych, które powinny być regularnie wykonywane przez kobiety (cytologia). Polskie rekomendacje zalecają rutynowe podanie szczepionki przeciwko HPV wszystkim dziewczynkom w 11.-12. roku życia. 

W  VIVAMED do szczepienia Pacjentów wykorzystujemy następujące szczepionki:

  • Silgard, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce - przeciwko 4 typom HPV, rakotwórczym wirusom HPV16 i HPV18 oraz HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny).

Dawkowanie

Osoba, która ma być zaszczepiona powinna zakończyć cykl szczepień złożony z trzech dawek; w innym przypadku może nie uzyskać pełnej ochrony.

SCHEMAT PODSTAWOWY

UODPORNIENIE PODSTAWOWE

DAWKA

ODSTĘP  CZASU MIĘDZY PODANIAMI

1 dawka

0,5 ml domięśniowo

 

2 dawka

0,5 ml domięśniowo

2 miesiące po 1 dawce

3 dawka

0,5 ml domięśniowo

6 miesiący po 1 dawce

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi ofertami.

Napisz do nas:

Dziękujemy.

Twoja wiadomość została wysłana.

Unia Europejska
Portal Pacjenta